Kniha jako ekosystém

Každý má doma alespoň jednu knihu nebo přinejmenším ví, jak taková kniha vypadá. Pevná nebo měkká vazba, stránky poseté textem. Málokdo ale ví, že kniha je domovem, či řekněme přímo světem jistých živočichů, mezi kterými hraje člověk také svou roli.Každý, kdo má doma nějakou knihu, si určitě už někdy všiml, že mu po stránkách lezou takové malé potvůrky. Nejčastějšími jsou pisivky knižní, kterým se líbí nejen v knihách, ale jakýchkoli papírových svazcích. Co jsou ale ve skutečnosti zač?

Výsledek obrázku pro pisivka knižní
pisivka knižní

Lidé si často myslí, že žerou papír a knihy ničí. To ovšem není pravda. Pisivka je býložravý hmyz, který se mimo jiné živí také plísněmi – kterým se zase daří v teplu a vlhku – na knihařském klihu. Tyto drobné živočichy měřící cca 1mm můžeme tedy označit za pomocníky při ochraně knih, které čistí. Pro člověka nejsou škodlivé, i přes to mohou při masivním přemnožení znamenat problém.

Před tím nás může ochránit další zástupce hmyzu, štírek domácí, který se živí právě pisivkami. Štírek se v domácnostech objevuje stejně často jako např. rybenky. To ovšem neznamená, že v každé knize najdeme deset nebo víc pisivek a štírků. Nejčastěji je můžeme očekávat v déle odložených knihách nebo knihovnách, které se nacházejí ve vlhkých místnostech.

Související obrázek
štírek domácí

A jak k tomu všemu přispíváme my? Už jen tím, že knihy čteme. Na našich prstech jsou různé mikroby, které se při dotýkání stránek přenášejí na papír a tím se rozšiřují plísně, které se vytvářejí na knihařském klihu.

Je naprosto přirozené, že v knihách nechceme mít žádné hmyzí obyvatele. Je nepříjemné, když si čteme a přes stránku se nám producíruje – i když jen několikamilimetrová – breberka. Přirozenou reakcí je se otravného zdroje zbavit. Nejčastěji ho z povrchu papíru smeteme, či jinak zlikvidujeme. Takové chování naprosto chápu, sama tak reaguji. Naprosto klidně, s vědomím, že  život uvnitř kodexu nijak nenarušuji, protože se tam po čase objeví znovu.

Nicméně můžeme narazit i na škůdce. Např. červotoč nebo šváb nejsou vůbec vítanými návštěvníky. Návodů jak se jich zbavit, existuje na internetu spousta, stačí si jen vybrat ten, který nám vyhovuje.

Kniha je tedy takový uzavřený ekosystém, svět nejen příběhových hrdinů, ale i miniaturních živočichů, kteří se v něm vyskytují.

 

Reklamy

3 komentáře: „Kniha jako ekosystém

 1. První asi musím říct, že se mi líbí tvůj nový design, i když se o příliš velkou změnu od předchozího nejedná ^^
  Pak musím poznamenat, že přesně takový článek jsem si přála už dlouho číst. Nemyslím úplně tématem, ale originalitou. A myslím to vážně, není to něco, co lze vidět na každém blogu, kam návštěvník zavítá. Víc takových článků, prosím.
  Je to asi zvláštní, ale pisivku jsem ve svých knihách ještě nepotkala. Nebo o tom tak úplně nevím. Miliony rybenek a několik štírků, to ano… Koneckonců také mám většinu knih z druhé (nebo několikáté) ruky, takže je logické, že se tam budou vyskytovat. Jen těch rybenek by nemuselo být tolik, jeden čas se u nás drobně přemnožily, a těch bylo pak třeba se zbavovat ve velkém 😀

  Liked by 1 osoba

  • Co se designu týče, jde jen o změnu barvy, ale děkuji 😀
   Určitě plánuji takovýchto článků (také nemyslím tématicky) více. Takže se nemusíš bát.
   Pokud jde o pisivky, já je nacházím v knihách poměrně často, hlavně v těch starších nebo právě dlouho neotevřených. Štírka zatím žádného nebo jsem ho dosud neobjevila. Rybenky máme doma také. Hlavně v koupelně; vždycky mě baví sledovat naši kočku, jak je loví 😀

   To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s