Jak na … Recenze

Určitě jste už nějakou recenzi četli. Jednu, dvě, více? Na tom nezáleží. Chtěli byste to také zkusit? Nemusí to být tak jednoduché, jak se na pohled zdá. Pojďme se teď společně podívat, co by měla správná recenze obsahovat a jak ji vlastně napsat.

Nejdříve si položme otázku: Co to recenze vůbec je?

Je to kritika (negativní i pozitivní) knihy, která vychází od čtenářů (autorů recenzí) a je určena dalším čtenářům, kteří ji čtou proto, že by si knihu rádi přečetli a chtějí vědět, jaký názor na ni mají ti, kdo ji už četli. Je proto velmi důležité, jak je recenze napsaná. Dobrá recenze upozorňuje na dobré knihy a poukazuje na ty špatné.

A jak tedy recenzi správně napsat?

Prvním předpokladem k psaní recenze je kniha, kterou chceme recenzovat. Tudíž její přečtení. Nemusí to být nutně kniha, kterou jsme už někdy četli, ale třeba náhodně vybraná knížka z knihovny, knihkupectví, vaší knihovničky, knihovničky vašich rodičů nebo přátel nebo knihobudky. Možností, kde najít knihy je dnes opravdu hodně.

Mám vybranou knihu, můžu začít číst?

I když byste se už určitě nejraději pustili do čtení, je tu pár věcí, u kterých byste se ještě předtím měli zastavit.

 

Před samotným čtením

Ještě než začnete číst, položte si následující otázky. V recenzi budou pro čtenáře také důležité.

 • Výběr knihy. Proč jste si knihu vybrali? Co vás na ní zaujalo?
 • Anotace. Anotace bývá zpravidla to druhé, někdy až třetí, na co se při výběru knihy zaměřujeme. Je poutavá? Prozrazuje lehce děj nebo jej naopak zahaluje tajemnem?
 • Obálka. Je to smutné, ale v dnešní době, kdy se vše točí kolem marketingu, právě obálka prodává a je proto to první, co vidíme a podle čeho se na knihu buďto zaměříme více nebo ji naopak úplně přehlédneme. Jak na vás obálka působí? Ladí s žánrem/tématem knihy?
 • Grafická úprava. Tento bod se pojí s předešlým. Je velmi důležité, jak obálka vypadá, jaké jsou zvoleny barvy a fonty písma. Jaká je ta, kterou držíte v ruce? Je přehledná nebo je na ní splácané páté přes deváté? Je font čitelný?
 • Vazba. I ta čtenáře zajímá. Někdo preferuje paperback (brož.) někdo hardback (váz.) a někomu je to jedno. Zajímavé bude určitě i to, když zmíníte zda-li je kniha malá (jak já ráda říkám „kapesní“) a vhodná třeba do MHD nebo naopak velká a ne příliš skladná a nebyla by tedy vhodná pro nošení v kabelce. Je vazba kvalitní? Nerozpadá se?

Samozřejmě můžete přidat další poznatky, kterých jste si během zkoumání všimli, ale zase to nepřehánějte. Není nutné popisovat každý milimetr.

 

Během čtení

Teď se konečně můžete pustit do čtení. Jistě vás napadne spousta věcí, které budete chtít v recenzi později vytknout. Nezapomeňte si dělat poznámky – nejlépe vedle na papír 🙂

Na co se mám při čtení zaměřit?

Samozřejmě na to, co by vás samotné jako čtenáře (nezapomínejte, že jste stále v roli recenzenta, vaše role pouhého čtenáře je zastrčena do pozadí) zajímalo. Můžete se opřít o následující body a přidat své vlastní. Prostě si poznamenejte všechno, co vám přijde během čtení zajímavé, důležité nebo ve vás zanechá silný dojem, i když to ve výsledku třeba vůbec nepoužijete.

 • Začátek. Jak příběh začíná? Chytí vás, takříkajíc, už od první věty nebo máte problém se do něj začíst? Je akční nebo naopak popisný a do děje vás nehodí přímo po hlavě, ale postupně jej rozjíždí?
 • Autorův styl. Z velké části na něm závisí to, zda se vám kniha bude dobře číst. Jaký je tedy autorův styl? Popisuje hodně a dává si s příběhem načas, postupně odhaluje jednotlivé prvky? Nebo se vrhá po hlavě do akcí, popisem se nijak moc nezdržuje a příběh připomíná spíše horskou dráhu?
 • Styl vyprávění. Je příběh vyprávěn v ich-formě, du-formě nebo er-formě? Vyhovuje vám vybraný styl vyprávění?
 • Postavy. Důležité jsou charaktery postav. Točí se kolem nich celý příběh. Jsou uvěřitelné nebo naopak 2D, neslané nemastné, jako by prošly kopírkou? Mají nějaké specifické vlastnosti nebo návyky (či jiné výstřednosti), podle kterých je od sebe snadno rozeznáte nebo se s nimi lépe ztotožníte?
 • Dialogy. Působí přirozeně nebo nuceně posouvají děj? Zasmáli jste se u některého? Humor není nutností, ale určitě vám příběh (a postavy) bude o něco milejší a zpříjemní vám to čtenářský prožitek z celé knihy.
 • Zápletka. Dá se snadno prokouknout, už v polovině knihy vás nebaví ji číst dál, protože víte, jak to všechno skončí, nebo je zahalená mlhou tajemna a nezodpovězených otázek, které vás drží napnuté jako strunu až do konce?
 • Žánr. V jakém je příběh žánru? Drží se ho nebo někdy vybočuje? Je to na škodu nebo je to spíše zajímavé okořenění?
 • Závěr. Čekali jste to nebo na vás na konci vybaflo velké BOOM!? Je zakončený nebo slibuje pokračování? Byly zodpovězené všechny otázky a uzavřené všechny podkapitoly osudů postav?

Co když se v příběhu během čtení ztratím?

Přestože jste na sebe vzali úlohu recenzenta, jste stále duší i srdcem čtenář. Máte právo se do příběhu naplno položit a užívat si jeho plynutí bez škobrtání, ale POZOR! Je důležité se z konejšivých vod zase vynořit co nejdříve, než vás zanesou příliš daleko. Asi by se vám nechtělo vracet se o sto stránek dozadu a hledat, co jste to vlastně chtěli do recenze vypíchnout.

 

Na závěr

K bodům, které jsem zde vypíchla si můžete samozřejmě přidat vlastní. Nemusíte se ani držet této malé „osnovy“ a rozhodně ji nemusíte dodržet celou.

Můžete klidně doplnit:

 • Jak je kniha zpracována zevnitř? Je z bílého papíru nebo recyklovaného?
 • Má příliš úzké nebo naopak příliš široké okraje?
 • Není to písmo moc malé nebo přehnaně velké?
 • Vyhovuje vám značení jednotlivých kapitol a částí?
 • Obsahuje kniha ilustrace nebo mapy?
 • Pokud je kniha přeložena z jiného jazyka, je překlad kvalitní?
 • Dočkala se kniha kvalitní korektury?
 • Odpovídá cena kvalitě?

 

Tak. Teď už všechno vím, hurá na psaní recenze!

Ještě moment! Před tím než začnete psát samotnou recenzi, je dobré udělat si osnovu. Ať už píšete cokoli (recenzi, příběh, bakalářskou práci, …) osnova vám pomůže utřídit si myšlenky.

 

Jak na samotnou recenzi

Knihu jsem přečetl/a, poznámky mám, ale jak napíši správně samotnou recenzi?

I když byste jistě rádi vypsali, co všechno se vám v knize líbilo a nelíbilo, obecně platí, že by recenze měla být krátká. Nic vám ovšem nebrání v tom toto pravidlo porušit. Originalita, zpracování a podání je především to, co čtenáře přiměje si vaši recenzi přečíst.

Poutavou recenzi si přečtete spíše než jen tu podanou typem „Kniha se mi líbila.“ nebo „Kniha byla nic moc.“ Pokuste se podobným klišé větám vyhnout. Snažte se čtenáře zaujmout. Citujte věty a pasáže z knihy, zahrňte informace o autorovi. Vše si samozřejmě dobře ověřte.

Můžete psát vícero způsoby, základní dělení je toto:

 • body
 • vyprávění

Můžete recenzi psát v bodech. Je to v podstatě forma otázka/bod – odpověď.

Nebo si s ní můžete trochu pohrát a napsat ji formou vyprávění. V souvislém textu se se čtenáři podělíte o informace a váš názor. Nezapomeňte jednotlivé „body“ oddělit odstavci.

Ať už se rozhodnete pro jakýkoli typ nebo si ho třeba ještě i upravíte podle sebe, nezapomeňte se na recenzi dívat také očima čtenáře, který ji potom bude číst. Zkuste se na chvilku ocitnout v jeho kůži a položte si následující otázky. Zaujala by vás tahle recenze? Dozvěděli byste se z ní vše, co vás o knize zajímá?

 

Kámen úrazu recenzentů

Nechtějí se mi číst recenze, protože v nich jsou často spoilery.

Je těžké podat příběh bez vyzrazení klíčových informací. Ale světe div se, jde to! A lze psát i se spoilery.

Chci se vyvarovat spoilerům

V takovém případě si velmi pozorně zkontrolujte informace, které v recenzi předkládáte. Uvědomte si, že čtenář knihu pravděpodobně ještě nečetl a když mu hned na začátku řeknete, že se Anička zamiluje do Honzy, nakonec se vezmou a budou spolu žít šťastně až do smrti, pochvalu určitě nedostanete.

Pokud se tedy chcete vyvarovat spoilerům, nepiště recenzi tím typem, že popíšete děj a co která postava udělala a neudělala. A už vůbec ne, recenzujete-li několikadílnou sérii. Čtenář, který narazí na vaši recenzi na druhý (nebo jiný v pořadí dál od jedné) díl a přečte si, co se stalo (v jeho případě se stane, když si knihu přečte), aniž by předtím četl první díl, určitě nebude mít chuť po knize sáhnout. Takovou recenzi můžete prezentovat těm, kteří již knihu četli a rádi si tedy přečtou váš názor na onu a onu postavu, její jednání a děj a určitě rádi připojí i svůj vlastní názor.

Recenze se spoilery

Někdy prostě potřebujeme vykřičet své radosti a starosti do světa a nic nám v tom nemůže zabránit. Tomu, aby o nich ale věděl někdo nechtěný, zabránit můžeme. Bude-li vaše recenze obsahovat spoilery, vždy je viditelně označte, aby ti, kdo je nechtějí číst, je mohli přeskočit a ti, kdo by si je přesto chtěli přečíst, budou vědět, že jde o spoiler.

 

Důležitá je také stylistická stránka recenze. Zkontrolujte si po sobě gramatiku (Word většinou udělá velkou část práce za vás, ale nedokáže zázraky se špatnou stylizací vět) nebo poproste někoho, jestli by vám recenzi nezkontroloval.


Rady a tipy

 • Nepopisujte každý detail, čím stručnější, tím lépe
 • Dělejte si poznámky
 • Udělejte si osnovu
 • Buďte originální, snažte se čtenáře zaujmout
 • Dívejte se na recenzi očima čtenáře
 • Kreativitě se meze nekladou
 • Vyvarujte se klišé větám
 • Označujte spoilery
 • Zkontrolujte si pravopis

AenSL

Reklamy

2 komentáře: „Jak na … Recenze

 1. Musím říct, že před nějakou dobou jsem přesně takovéto články hledala, abych pak ve svých vlastních recenzích mohla podat co nejlepší informace a aby všechno bylo tak nějak správně. Teď, když svůj názor na knihu shrnuji v knižních povídáních, nemusím mít pocit, že je třeba dodržet všechno přesně podle bodů, mám i pocit, že pak jsou mé články jaksi… kvalitně lepší. Body, které jsi vyjmenovala, můžu ovšem použít i tak, kolikrát se hodí vědět, co kam napsat. Například minule jsem sama musela časem několik odstavců dopsat, protože jsem si vzpomněla, že ještě tohle a tamto je třeba z mého pohledu zmínit! 🙂

  Liked by 1 osoba

  • Já je hledám teď, protože mám v plánu kompletně předělat recenze, které plánuji, ale i tak se trochu bojím, abych se omylem nedopustila něčeho, čeho tady radím se vyhnout 😀 Také mě často napadne, co by ještě šlo připsat semhle nebo támhle, ale spíše než u článků se mi to stává u příběhů.

   To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s